Foam roller – fakt dobré důvody, proč se nechat převálcovat
Dlouhá léta patřil foam roller (lidově pěnový válec) k tak trochu mysteriózním pomůckám, které uměli používat pouze fyzioterapeuti a profesionální trenéři.
Dnes se válce šíří do fitness studií a klubů po celé planetě. Ukázalo se totiž, že správně s ním zacházet se může naučit i laik.
Pokud jste s pěnovým válcem na cvičení ještě nikdy pořádně nepřišli do styku, je konzultace s trenérem rozhodně na místě. Takhle…
Jen tak se válet po válci nestačí. Má to svá pravidla

Jakmile se však foam roller naučíte používat, získáte fantastického pomocníka pro uvolnění svalů a celkovou relaxaci.
Filip Raptopulos, kondiční trenér špičkových tenisových hráčů v pražském klubu 1. ČLTK, nedá na válec dopustit.
Filip tvrdí:
„Válcování“ používám jak před zátěží tak i po ní. Ať se jedná o trénink či zápas. Většina tenistů válec má (protože jej viděli na různých top turnajích u elitních tenisových hráčů) ale málokdy tuší jak a co s ním cvičit. Snažím se jim vysvětlit, že pokud jsou svaly ztuhlé, nemohou nikdy pracovat tak efektivně jako správně zrelaxované a připravené.
Válec ale dokáže bolest svalů a bolesti v souvisejících oblastech zmírnit. Navíc ještě pomáhá obnovit pružnost (elasticitu) ve svalech a svalový rozsah. Správnou technikou cvičení na válci si hráči dokážou pomoci i bez mé přítomnosti, pokud jsou někde na turnaji, kde s nimi nejsem. Pohodlně se jim vejde do tenisového báglu a je použitelný kdekoli (v šatně, na kurtu, či na tribuně).
Jinými slovy – pokud do masážního pěnového válce investujete a od profesionálního trenéra budete vědět, jak s ním zacházet, nebudete se muset s potřebou zregenerovat intenzivním tréninkem zatížené svaly na maséra nebo fyzioterapeuta.
„Parťáka“ vylovíte z tašky!
Přivede vaše svaly k normální funkci – a normální znamená, že svaly jsou pružné, uvolněné až do hloubky, zdravé a připravené odvést co nejlepší výkon.
Je pravdou, že nic zvlášť příjemného cvičení na válci není. Kdo čeká procházku růžovou zahradou, možná bude dost překvapený, jak je ve skutečnosti „válcování“ náročné.
S nepohodlím a diskomfortem rovnou počítejte, velká bolest je ale znamením, že buď cvik provádíte špatně, nebo je potřeba se obrátit s problémem na odborníka a válec nestačí.
Válcováním svaly regenerují
Při správně provedeném „válcování“ svaly regenerují a uvolňují až do hloubky. Zároveň se tlakem na spouštěcí body aktivují správné pohybové vzory.
Masážní pěnový válec je tu od toho, aby obnovil schopnost těla, zatíženého každodenním stresem, intenzivním tréninkem nebo špatnými pohybovými vzorci, aby se znovu fungovalo správně.
Špičkové sportovní kluby i jednotliví hráči už to vědí.
Mohlo by vás zajímat: Cvičení se švihadlem – ideální trénink vytrvalosti a hbitosti